27 grudnia 1918r. – to dzień w którym Wielkopolanie musieli stawić czoła dalszej walce, walce o niepodległość. Pomimo odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918r., Wielkopolska nie znalazła się w jej granicach.
Powstanie wybuchło w Poznaniu, kiedy to powracający do Polski Ignacy Paderewski zatrzymał się w stolicy Wielkopolski i na balkonie hotelu Bazar wygłosił niezwykle przejmującą patriotyczną mowę, która rozpaliła w Poznaniakach ducha walki. W odpowiedzi na to wydarzenie, następnego dnia, 27 grudnia, Niemcy zorganizowali swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie. Podczas tej parady doszło do niszczenia polskich symboli narodowych, co spowodowało zamieszki, które wkrótce przerodziły się w powstanie. Zakończyło się ono 16.02.1919r. i było ono jedynym zwyciężonym polskim powstaniem.
Dziś obchodzimy 102. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Tereny dzisiejszej Gminy Mosina ominęły walki zbrojne. Mosinianie nie zostali zorganizowani w jakikolwiek oddział, natomiast mimo tego wzięli udział w Powstaniu, ruszyli do walki. Byli oni rozsiani po różnych jednostkach wojskowych, daleko od swych domów. Dziś wiemy, że walczących mieszkańców Gminy Mosina było ponad 300. Osoby te są pochowane m.in. na cmentarzu w Mosinie i w Rogalinku. Możemy z łatwością rozpoznać ich groby, ponieważ w 2016r. Gmina Mosina rozpoczęła bezpłatną akcję znakowania grobów powstańców, umieszczając na nich tabliczki. Dwa lata temu, podczas obchodów 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego została również odsłonięta tablica przed cmentarzem parafialnym w Mosinie, na której znajduje się wykaz pochowanych na tym cmentarzu powstańców.
Na terenie Gminy Mosina istnieją również inne miejsca pamięci związane z Powstaniem Wielkopolskim – tablica na Pomniku Pamięci na rynku w Mosinie; obelisk poświęcony poległemu powstańcowi Piotrowi Mockowi na Osiedlu nr 2 Czarnokurz w Mosinie; ulice: Piotra Mocka w Mosinie, Powstańców Wielkopolskich w Mosinie, Drużynie i Nowinkach; kamień poświęcony powstańcom i uczestnikom walk w latach 1918-1921 na cmentarzu parafialnym w Mosinie; mural na przystanku autobusowym w Rogalinku z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Warto również wspomnieć o Galerii Sztuki w Mosinie, która posiada dział historyczny. Zajmuje się on gromadzeniem materiałów archiwalnych dot. Mosiny oraz jej mieszkańców. Znajdują się tam również informacje dot. Powstania Wielkopolskiego, m.in. zdjęcia, dyplomy, medale Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego, mundur z tamtego okresu. Galeria ta organizuje także wystawy, również takie poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu. Warto odwiedzić to miejsce i śledzić odbywające się tam wydarzenia. Dzięki znajomości historii możemy upamiętnić wszystkich, dzięki którym dzisiaj możemy cieszyć się wolnością.
Świętujmy i pamiętajmy o naszych lokalnych bohaterach!