JUBILEUSZ 100-LECIA

Sto lat temu harcerstwo było absolutną nowością w całej Polsce. Wszędzie bardzo szybko powstawały drużyny, organizowano zbiórki i obozy. Ten nowy sposób życia zagościł także w Mosinie, kiedy to w 1921 roku druhowie założyli Drużynę Harcerską im. Bolesława Chrobrego. Od tej drużyny wszystko się na naszych ziemiach zaczęło. A dziś, chyba niemalże w każdej mosińskiej rodzinie znajdzie się choć jedna osoba, która w jakimś momencie życia nosiła harcerski mundur.
Zatem wraz z rokiem 2021 nadchodzi dla nas bardzo ważny czas świętowania- nadchodzi JUBILEUSZ 100-lecia harcerstwa na ziemi mosińskiej.
Przygotowaliśmy bogaty programu jubileuszowych wydarzeń, aby wspólnie z Wami:
– wspominać chwile spędzone w harcerskim mundurze,
– upamiętnić i podkreślić dokonania naszych poprzedników,
– wspólnie przeżywać te wyjątkowe dla Mosiny urodziny!
Zapraszamy! (pod grafiką dokładniejszy opis poszczególnych imprez
(poszczególne imprezy i przedsięwzięcia będą przeprowadzone w takich formach, na jakie pozwolą aktualne obostrzenia związane z epidemią wirusa  SARS-CoV-2)

Program Jubileusz

Program Jubileusz

 

 

Jubileuszowy FESTIWAL PIOSENKI Zuchowej i Harcerskiej ZŁOTA NUTKA 10 kwietnia

Kolejna edycja naszego festiwalu. Ostatnimi czasy biorą w nim udział gromady zuchowe, drużyny harcerskie oraz inne chętne ekipy Hufca Mosina, a na widownie liczbie przybywali rodzice. Festiwal odbywał się w szkolnych stołówkach, salach gimnastycznych na scenie w Szpitalu w Ludwikowie, a teraz ponownie zagości na scenie w Mosińskim Ośrodku Kultury. Mamy nadzieję, że wszyscy chętni będą mogli zasiąść na widowni i w tym roku. Jeśli obostrzenia na to nie pozwolą, to festiwalowe zmagania będzie można śledzić w internecie.

WYSTAWA JUBILEUSZOWA – 22 maja –12 września

W czasie JUBILEUSZU nie może zabraknąć prezentacji harcerskich pamiątek z całego stulecia. Pragniemy wśród zdjęć, kronik, plakietek, pamiątek odnaleźć swoje dni w harcerskim mundurze. Chcemy upamiętnić i podkreślić dokonania naszych poprzedników – twórców mosińskiego harcerstwa, między innymi: druha Feliksa Szulakiewicza, Marcina Stachowiaka Stefana Jelewskiego, Antoniego Jerzaka, Kazimierza Myszkiera, Mieczysława Koniecznego, Doroty Lisek.
Oficjalne otwarcie nastąpi 22 maja, będzie towarzyszyło temu SPOTKANIE POKOLEŃ, czyli poczęstunek z kawą oraz ognisko harcerskie. Miejsce tego spotkania podamy później, dostosujemy je do sytuacji.

Harcerski WEEKEND w LUBNIEWICACH -16-18 lipca

Lubniewice – któż nie zna tego miejsca? Przez wiele lat odbywały się tam obozy zarówno dla członków ZHP, jak i dla osób niezrzeszonych. Teraz drużyny z Mosiny organizują tam swoje obozy co kilka lat, ale co roku przygotowują bazę dla chętnych środowisk harcerskich z całej Polski.
W tym roku w Lubniewicach na przepięknym jeziorem Lubiąż odbędzie się obóz Hufca ZHP Mosina. Planowane są dwa tygodnie wspólnej skautowej przygody W czasie obozowego weekendu 16-18 lipca zapraszamy na harcerski weekend w LUBNIEWICACH. To jest impreza otwarta dla wszystkich chętnych. Będzie można przybyć z własnym namiotem, wykupić u nas wyżywienie, odwiedzić ulubione miejsca, uczestniczyć w obozowych zajęciach. Pod koniec maja opublikujemy konkretniejszy program weekendu, regulamin pobytu, otworzymy zapisy.
Oczywiście takie mamy plany jeśli będzie możliwy obóz w wersji tradycyjnej. Jeśli pandemiczne obostrzenia będą dotyczyły jeszcze wakacji i obozów, to nasze plany będziemy odpowiednio do nich dostosowywać i o tym informować. Będziemy się starali, aby zarówno obozy, jak i ten otwarty weekend się odbyły. Mamy w tym już pewne doświadczenie, bo także w 2020 roku przy obostrzeniach zorganizowaliśmy obozy dla łącznie 120 osób.

ZLOT HUFCA – 10-12 września

Zlot Hufca to namiastka obozu poza wakacjami, w pobliżu miejsca zamieszkania. Tak jest i tym razem. Zlot planujemy zorganizować w ścisłym centrum Mosiny. Postawimy namioty, zamieszkają w nich nasze gromady i drużyny harcerskie.
Ten Zlot będzie bardziej uroczysty niż poprzednie,a to oczywiście z uwagi na Jubileusz. Członkowie Hufca wezmą udział między innymi w biegu terenowym SUPERBOHATEROWIE o twórcach mosińskiego harcerstwa. Wszystkich chętnych zachęcamy do odwiedzenia zlotu, sprawdzenia, jak teraz obozują harcerze oraz udziału w imprezach otwartych, tj. w zlotowym ognisku, uroczystym apelu oraz DZIĘKCZYNNEJ MSZY ŚW. Bardzo ważnym punktem zlotu będzie odsłonięcie kamienia poświęconego Twórcom Mosińskiego Harcerstwa. Uważamy, że warto na stałe do przestrzeni naszego miasta wprowadzić element, który można zaliczyć do małej architektury miejskiej, a będzie upamiętniać i podkreślać dokonania naszych przodków.

RODZINNY RAJD HARCERSKI – 10 października

Ten rajd to już tradycja na ziemi mosińskiej. Każdy chętny może w nim brać udział. Do tej pory na start zgłaszali się nasi sympatycy, byli członkowie ZHP, rodziny obecnych harcerzy i zuchów. Każda ekipa otrzymuje mapę i rusza na trasę z zdaniami, ale spokojnie… nie trzeba być skautowym wyjadaczem, aby sprostać zadaniom, czy się nie zgubić. Wszytko tak przygotowujemy, aby każdy mógł się dobrze bawić. Co więcej staramy się przygotować odrębne trasy dla ekip na rowerach, czy z dziecięcymi wózkami.
Na mecie są nagrody, ognisko, poczęstunek i wspólne zabawy. Oczywiście tez ognisko i apel z ogłoszeniem wyników.
Start i meta rajdu będą na terenie Mosiny, szczegóły podamy później.

BAL U KRÓLA BOLESŁAWA – 20 listopada

Bolesław Chrobry to patron mosińskich harcerzy. Bolesław Chrobry zaprasza na królewską zabawę taneczną przy dźwiękach muzyki. Będzie to podsumowanie Jubileuszu z niespodziankami w formie imprezy tanecznej dla harcerzy, instruktorów, sympatyków i mieszkańców w Sali Reprezentacyjnej Mosińskiego Ośrodka Kultury.

AKCJA KLISZA – ocalić od zapomnienia nasze wspomnienia

Jeśli ze swoich czasów w harcerskim mundurze masz:
– rozkazy, deklaracje, spisu członków, list obecności,
– książkę pracy drużyny, zastępu, obozu,
– kronikę drużyny, kronikę zastępu,
– notatki z wyjazdów i spotkań,
– proporzec zastępu,
– zdjęcia,
– książeczkę harcerską lub legitymację instruktorką,
– plakietki z obozów i rajdów,
– chustę harcerską,
– i inne …
To zgłoś się do nas!!!Czekamy na wszelkie materiały, aby OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA NASZE WSPOMNIENIA. Na podstawie materiałów wzbogacimy jubileuszową wystawę i spiszemy historię mosińskiego harcerstwa, czyli przygotujemy kolejną książkę DZIEJE MOSIŃSKIEGO HARCERSTWA Tym razem w latach 1921-2021.
Nie trzeba oddawać swoich materiałów na zawsze. Chodzi nam o użyczenie, udostępnienie, przesłanie skanów, kserokopii i zdjęć.Oto z kim można się kontaktować
– hm. Magdalena Jakubowska (Wyzuj) (m.jakubowska@zhp.net.pl)
– hm Danuta Białas (danuta.białas@zhp.net.pl
– phm. Adam Bech (adam.bech@zhp.net.pl)

WIELKA KSIĘGA TWÓRCÓW MOSIŃSKIEGO HARCERSTWA

Przy okazji odsłonięcia kamienia powstanie Wielka Księga Twórców Mosińskiego Harcerstwa. Jest to ukłon pod adresem wszystkich zuchenek, zuchów, harcerek, harcerzy i instruktorów w bogatej, stuletniej historii naszej mosińskiej organizacji.

100 LAT TO ZA MAŁO

Jest to propozycja programowa, czyli cykl zbiórek i akcji dla gromad i drużyn hufca. Pomaga w gromadach i drużynach poznawać dzieje mosińskiego harcerstwa, podpowiada sposoby świętowania i inspiruje do wyjątkowych pomysłów na nasze URODZINY.

GAWĘDY NA JUBILEUSZ

Będzie to cykl gawęd i wywiadów o mosińskim harcerstwie.

Rowerem po Gminie Mosina – 24 kwietnia

To impreza otwarta dla wszystkich chętnych gotowych pokonać odcinek około 30 km na rowerze. W tegorocznej imprezie start będzie na boisku Szkoły Podstawowej w Krośnie. Uczestnicy otrzymują: mapkę z trasą rajdu, okolicznościowe plakietki oraz pytania związane z 100. rocznicą powstania mosińskiego harcerstwa. Zakończenie rajdu będzie na terenie Przystani Żeglarskiej w Dymaczewie. Trasa rajdu będzie następująca: Krosno-Borkowice-Bolesławiec-tereny leśne- Dymaczewo Stare. Na trasie rajdu uczestnicy odpowiadają na pytania konkursowe związane z Jubileuszem powstania w Mosinie pierwszej drużyny harcerskiej w roku 1921. Trasę rajdu zabezpiecza będzie Straż Miejska z Mosiny, która czuwa nad bezpieczną jazdą rowerzystów. Grupę rajdową prowadzi osoba wyznaczona przez organizatora rajdu. Informacje o zgłoszeniach będą na stronie hufca oraz gminnej.

Rajd Śladami Historii Rzeczypospolitej Mosińskiej – 21 maja

Jest to impreza dla uczniów szkół Gminy Mosina. Co roku odbywa się w piątek – pierwszy dziań Dni Rzeczypospolitej Mosińskiej. Uczniowie klasami lub kółkami zainteresowań wędrują w kierunku mety rajdu, W tym roku w trakcie rajdu uczestnicy będą realizować zadania związane 100-letnią historii ZHP w Mosinie.

Jubileusz na Dniach Rzeczypospolitej Mosińskiej – 21-23 maja

W trakcie tegorocznych Dni Rzeczypospolitej Mosińskiej przygotowujemy dla Was wielką NIESPODZIANKĘ. Oprócz naszych harcerskich gier i zabaw zaproponujemy coś jeszcze. Zapraszamy.

  • 15057985_10153853238240855_1368443343_n

  • 15058574_10153853238265855_528666347_n

  • 14937812_10153853238260855_1469561258_n

  • 15033758_10153853238270855_318887239_n