Kurs Przybocznych „Wodzowie Plemienia”

Kurs Przybocznych „Wodzowie Plemienia”

7 listopada, 2016
/ / /

covery-na-strone

Ciemno, zimno, mokro i nieprzyjemnie. Wystarczy dodać do tego trochę strachu, szczyptę wyzwania, dużą łyżkę motywacji i chęci oraz siedemnaście uśmiechniętych twarzy, które już niejedno na swojej harcerskiej drodze miały okazję przejść i mimo to – chcą iść dalej. Oto gotowy przepis na rozpoczęcie najlepszego kursu przybocznych na świecie!

Wieczorem, 28 października komenda kursu w składzie phm. Joanna Walachowska (komendant), dh Michał Górecki (z-ca komendanta) oraz sam. Paula Sianos (oboźna) spotkała się po raz pierwszy z uczestnikami kursu. Mimo zmęczenia po ciężkim dniu w szkole nikt nie narzekał. Wręcz przeciwnie, każdy chciał uczestniczyć w zajęciach jak tylko mógł! Ale trudno się dziwić skoro dh. Asia, wymyśliła coś (jak to ma już w zwyczaju) absolutnie oryginalnego, bowiem każdy mógł stworzyć swoją małą biosferę sadząc w słoiku paprotkę. Uśmiechy zeszły z twarzy dopiero wtedy, gdy okazało się, że następnego dnia pobudka nastąpi o 6:00.

6 na zegarku, czas wstawać! Krótka rozgrzewka, śniadanie, toaleta. Następnie? Apel, na którym komenda powołała 3 zastępy kursowe – ”Niedźwiedzie”, ”Orliki” oraz ”Kruki”! Każde z tych zwierząt posiada swoje cechy, które posiadali również uczestnicy kursu. Zostali członkami tego zastępu, z którego zwierzęciem mieli najwięcej wspólnych cech charakteru. Intelekt, odwaga, pewność siebie… długo by wymieniać! Po apelu nadszedł czas na zajęcia, które z krótkimi przerwami trwały aż do wieczora. Ilość wiedzy oraz umiejętności, które mogli posiąść uczestnicy była ogromna! Od harcerskiej papierkowej roboty, przez rękę metody i planowanie aż do wieczornego rozmyślania przy ogniu nad tym, kim tak właściwie jest przyboczny? Późnym wieczorem, dh Asia zorganizowała „GadżetFix”, na którym każdy uczestnik mógł zrobić breloczek do kluczy ze zdjęciem swojego kursowego zastępu! W końcu, po bardzo intensywnym dniu, nadszedł czas na sen…I znowu ta przeklęta szósta! Pobudka! Toaleta, śniadanie, chwila na złapanie oddechu i kolejne zajęcia! Tym razem dh. Paula przedstawiła uczestnikom jak wygląda psychofizyczny rozwój dzieci i młodzieży, dh Asia stworzyła możliwość wykonania kursowej plakietki, a dh. Martyna zapoznała z systemem kar i nagród. Potem trzeba już było tylko posprzątać szkołę i udać się do domu.

Druga część kursu rozpoczęła się 4 listopada. Po zajęciach z motywacji nadszedł czas na kolejny „GadżetFix”, czyli próbę stworzenia kinetycznego piasku. Ta noc była bardzo długa! Każdy z uczestników domyślał się, że następnego dnia czeka go test teoretyczny oraz praktyczny z wiedzy zdobytej na kursie, więc wszyscy razem usiedli w kręgu oraz powtarzali zdobytą wiedzę i umiejętności. Następnego dnia, każdy zastęp otrzymał zadanie. Polegało ono na wymyśleniu oraz przeprowadzeniu zbiórki na dany temat. Uczestnikami tych zbiórek byli członkowie pozostałych zastępów. Nie była to łatwa operacja jednak każdy zastęp popisał się nie lada umiejętnościami i wiedzą użytą w praktyce, a w efekcie przeprowadził świetną zbiórkę! Niedługo potem przyszedł czas na najbardziej stresujący element kursu czyli egzamin teoretyczny. Mimo stresu każdy uczestnik poradził sobie z nim bez większych problemów.

Kurs dobiegał końca. Pozostało już tylko zrobić pamiątkowe zdjęcie i udać się na apel w celu odebrania dyplomu ukończenia kursu przybocznych „Wodzowie Plemienia”! Niedługo później uczestnicy udali się do domów z poczuciem zdobycia ogromnej wiedzy, umiejętności oraz zawiązania nowych znajomości. A o kursie mówili tak…

– Najlepiej zorganizowany kurs na świecie!

– Kurs bardzo inspirujący i motywujący do pracy na harcerskim szlaku!

– Zachęcający do działania oraz pokazujący wiele metod i rozwiązań w pracy harcerskiej

– Ewidentnie rozwijający naszą wiedzę harcerską oraz motywujący do pięcia się coraz wyżej

– Superkowy kurs, na którym poznałam wiele inspirujących i ciekawych osób (2 wady: trwał za krótko i nie było owsianki)

– Było bardzo bardzo bardzo niesamowicie i ekscytująco

Michał Górecki

Komentowanie nie jest możliwe

  • 15057985_10153853238240855_1368443343_n

  • 15058574_10153853238265855_528666347_n

  • 14937812_10153853238260855_1469561258_n

  • 15033758_10153853238270855_318887239_n