IV Gminny Konkurs Recytatorski „PAMIĘTAMY”

To już najwyższy czas, aby zgłosić swój udział w naszym corocznym konkursie recytatorskim!

 • jeśli jesteś uczniem szkoły podstawowej, to zgłoś się do udziału w etapie szkolnym u swojego nauczyciela języka polskiego,
 • jeśli już ukończyłeś szkolę podstawową (nieważne jak dawno), to zapraszamy do udziału w kategorii OPEN – w tej kategorii dozwolona recytacja z pamięci lub odczyt recytacyjny

Ta edycja zapowiada się niezwykle wyjątkowo, ponieważ wszystkich uczestników zachęcamy do recytacji wierszy wielkopolskiego poety Stefana Garczyńskiego!

Pełna nazwa konkursu to: 4 Gminny Konkurs Recytatorski „Pamiętamy”. Konkurs odbywa się pod patronatem Burmistrza Gminy Mosina. Organizujemy my – harcerze Hufca ZHP Mosina.

Najważniejsze informacje:

 1. Finał konkursu odbędzie się 23 listopada w Mosińskim Ośrodku Kultury. Wkrótce podamy godzinę i harmonogram wydarzenia.
 2. Regulamin naszego konkursu jest dostępny tutaj: 4 Gminny-Konkurs-Recytatorski-w-Mosinie REGULAMIN
 3. ZGŁOSZENIA w kategoriach dla uczniów szkól podstawowych
  do 23 października za pośrednictwem email-a (na adres marta.paluszak@zhp.net.pl) czekamy na zgłoszenia od szkół, które przystąpią do konkursu i przeprowadzą u siebie eliminacje (potrzebne dane: nazwa szkoły, imię i nazwisko nauczyciela, który z ramienia szkoły dokonuje zgłoszenia, adres mailowy do nauczyciela, przewidywania co do kategorii, w których szkoła wytypuje uczniów), zgłoszenia będą potwierdzane mailem zwrotnym.
  do 13 listopada za pośrednictwem FORMULARZA czekamy na informację od szkół o osobach, które przystąpią do konkursu (potrzebne dane: nazwa szkoły, imiona i nazwiska uczniów wytypowanych w poszczególnych kategoriach, tytuł wiersza. Zgłoszenia będą potwierdzane mailem zwrotnym.zgłoszenia szkół.
 4. ZGŁOSZENIA w kategorii OPEN można przesyłać do 13 listopada za pośrednictwem FORMULARZA internetowego potrzebne dane: imię i nazwisko uczestnika, adres mailowy do kontaktu, telefon, tytuł wiersza. Zgłoszenia będą potwierdzane mailem zwrotnym. W tej kategorii dozwolona recytacja z pamięci lub odczyt recytacyjny.
 5. Zwycięzca każdej kategorii otrzyma pióro wieczne PARKER serii IM GT wykonane z nierdzewnej stali pokryte laką w odcieniu głębokiej czerni. Wykończenia pióra jest platerowane 23 karatowym złotem. Do pióra jest dołączono grawerowaną tabliczkę związaną z konkursem.
 6. Nie pobieramy żadnych opłat od uczestników konkursu, finansują go Hufiec Mosina i Gmina Mosina

Słów kilka o poecie, którego wiersze w tym roku recytują uczestnicy konkursu:
Stefan Garczyński herbu Sas Pruski (inaczej zwany Garczyński I) pochodzi ze znanego w Wielkopolsce rodu, skoligaconego ze Skórzewskimi. To mieszkaniec okoli c Kalisza, żołnierz.
Był jednym z pierwszych poetów romantycznych. Często swoje wiersze wymieniał z Mickiewiczem w celu oceny dzieł. Różniło ich to, że Stefan, gdy dowiedział się o powstaniu, ruszył by pomóc.
Stefan, jako prosty żołnierz, zgłosił się do Szwadronu Jazdy Poznańskiej. Mimo wątłego zdrowia i delikatnej struktury fizycznej odznaczał się wielką odwagą i poświęceniem. Za udział w bitwie o Olszynkę Grochowską awansował na wachmistrza. Brał udział w najważniejszych bitwach powstania, pod Wawrem, Dębem Wielkim, Ostrołęką, Warszawą. W ostatniej bitwie w obronie stolicy był już porucznikiem i adiutantem generała Umińskiego. Za tę ostatnią bitwę, już w Modlinie, otrzymał Złoty Krzyż Wojskowy. Ja
k wielu takich jak on, zasłużył na miano polskich Tyrteuszy, łączących pióro poety z szablą i karabinem. Sonety wojenne pisał Garczyński na polu walki, w przerwie między kolejnymi bitwami i potyczkami.
Te wiersze – dziś zapomniane – to poetycka kronika powstania listopadowego. Drukiem ukazały się dopiero w 1833 roku, ale w ręcznych odpisach krążyły między powstańcami już w czasie trwania walk.
Tutaj linki do tomiku poezji Garczyńskiego :
Wspomnienia z czasów wojny narodowej i Sonety wojenne – Pomorska Biblioteka Cyfrowa (pbc.gda.pl)
Stefan Garczyński cz. II wierszy

 • 15057985_10153853238240855_1368443343_n

 • 15058574_10153853238265855_528666347_n

 • 14937812_10153853238260855_1469561258_n

 • 15033758_10153853238270855_318887239_n